Stop HPV

Plakat Stop HPV - SPZOZ Choszczno

Skorzystaj z bezpłatnego szczepienia przeciw HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego, który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy – drugiego najczęściej występującego nowotworu wśród kobiet.

Szczepienie jest 2-dawkowe

 1. Pierwszą dawkę należy przyjąć do końca czerwca 2023;
 2. Drugą dawkę należy przyjąć do końca grudnia 2023.

Szczepienia są darmowe dla dziewczynek z roczników: 2009, 2010, 2011.

Zapisy trwają!

Szczepienia realizuje:

NZOZ Wiatrow
ul. Niedziałkowskiego 2B/5, 73-200 Choszczno
nr telefonu: 601-529-311

Rejestracja wyłącznie telefoniczna, w godzinach 8:00–15:00, od poniedziałku do piątku.

Można umówić się na dogodną godzinę.

Uwaga! Program dostępny jest nie tylko dla mieszkańców powiatu choszczeńskiego, ale także:

 • stargardzkiego,
 • pyrzyckiego,
 • myśliborskiego,
 • gryfińskiego.

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej: http://stophpv.eu/zachodniopomorskie

Czym jest HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową na świecie. Istnieje wiele różnych typów HPV, z których niektóre powodują brodawki na skórze, a inne mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak rak szyjki macicy, innych narządów płciowych, odbytnicy czy gardła.

Wirus HPV jest bardzo zakaźny i może być przekazywany podczas stosunków płciowych, ale także poprzez kontakt skóry do skóry. Często infekcja HPV nie wywołuje żadnych objawów, ale w niektórych przypadkach może prowadzić do powstawania brodawek lub zmian na skórze lub błonach śluzowych. W przypadku niektórych typów wirusa, infekcja może przyczynić się do powstawania nowotworów.

Wirus HPV jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet, ponieważ może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, ale także innych nowotworów zlokalizowanych w obszarze narządów płciowych. Istnieją jednak szczepionki przeciwko HPV, które mogą skutecznie chronić przed zakażeniem i rozwojem poważnych chorób związanych z wirusem HPV. Ważne jest także stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas kontaktów seksualnych, w tym stosowanie prezerwatyw, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia HPV.

Film edukacyjny o HPV

Jaka jest skuteczność szczepionki Gardasil 9?

Szczepionka „Gardasil 9” została opracowana w celu ochrony przed infekcjami wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), w tym przed nowotworami szyjki macicy, odbytnicy, pochwy, sromu oraz gardła. „Gardasil 9” chroni przed dziewięcioma najczęstszymi typami wirusa HPV, które powodują około 90% przypadków raka szyjki macicy oraz większość przypadków innych nowotworów związanych z wirusem HPV.

Skuteczność preparatu „Gardasil 9” została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych. Według wyników badań, szczepionka ta jest bardzo skuteczna w zapobieganiu zakażeniu wirusem HPV i powiązanym z nim chorobom. Według badań, „Gardasil 9” zapobiega infekcjom wirusem HPV typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58, co stanowi około 90% przypadków raka szyjki macicy oraz większości przypadków innych nowotworów związanych z wirusem HPV.

W badaniach klinicznych „Gardasil 9” wykazała skuteczność na poziomie ponad 90% w zapobieganiu przypadkom raka szyjki macicy oraz innych nowotworów związanych z wirusem HPV. Szczepionka ta również skutecznie zapobiega rozwojowi brodawek narządów płciowych.

Warto podkreślić, że szczepionka „Gardasil 9” jest najskuteczniejsza, gdy jest podawana przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, czyli przed zakażeniem wirusem HPV. Dlatego zaleca się szczepienie dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 14 lat, aby zapewnić jak największą ochronę przed zakażeniem wirusem HPV i powiązanymi z nim chorobami.

2 komentarze do “Stop HPV”

 1. Drodzy Rodzice!
  Koszt szczepionki to ponad 800 zł, dzięki programowi możecie skorzystać ze szczepienia bezpłatnie!
  Nie ryzykujcie zdrowia i życia Waszych córek.
  Serdecznie zapraszamy do zapisów!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz