Czy trzeba mieć powód aby pomagać tym, którzy są w potrzebie?
Stowarzyszenie „Klub Kobieta 2000” zostało założone w czerwcu 1996 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. W logo stowarzyszenia wkomponowane są dwie splecione dłonie symbolizujące bezinteresowną pomoc. Inicjatorką i pomysłodawczynią powstania Klubu była pani Ewa Jabłońska. Decydując się na założenie stowarzyszenia nie bała się zaangażować całym sercem, ani konfrontacji z ludźmi odmiennego zdania.
Do swojej inicjatywy znalazła jednak wiele zwolenniczek i razem z koleżankami: Jolantą Ziółkowską, Barbarą Dziendzik, Marią Mińską, Ewą Śpiewak, Krystyną Wiśniewską-Bugaj, Marią Mocek i Iwoną Gończarow postanowiły wówczas, że zaangażują się w działalność charytatywną na rzecz lokalnej społeczności. W sądzie w Gorzowie Wlkp. zarejestrowały stowarzyszenie pod nazwą „Klub Kobieta 2000”. W pierwszym roku działalności do stowarzyszenia należało 30 kobiet.
Członkinie
Przez wiele lat zaangażowana była w działalność Klubu nasza koleżanka Irena Kwiecińska, niestety pożegnałyśmy ją w 2012 r. W październiku 2021 r. pożegnałyśmy koleżankę Barbarę Widłę. Pozostaną zawsze w naszej pamięci.
Nasze cele
Głównym celem i założeniem jest działalność charytatywna i pomoc społeczna, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, integracja środowisk kobiecych, promowanie członkiń szczególnie uzdolnionych, pogłębianie wiedzy na temat polityki Unii Europejskiej, udział w warsztatach rozwoju osobistego, szkoleniach, kongresach.
Dotychczas Stowarzyszenie podjęło wiele wspaniałych i znaczących inicjatyw:
- Na rzecz profilaktyki i rehabilitacji kobiecych chorób nowotworowych w ramach Klubu Różowej Wstążki i współpracy z Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie i dr Sabiną Mikee, byłyśmy inicjatorkami badań mammograficznych. Dzięki badaniom mammograficznym przebadanych zostało w mammobusie około 2000 kobiet. W ramach tej współpracy odbywały się profilaktyczne spotkania z lekarzami szczecińskiej kliniki onkologii.
- W 2004 r. podpisałyśmy porozumienie o współpracy z Bankiem Żywności w Nowych Bielicach i w ramach unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa PEAD. Co roku przy bardzo wielkim zaangażowaniu i współpracy z Miejsko-Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej w Choszcznie i Reczu oraz Gminnym Ośrodku w Krzęcinie. Podopieczni tych ośrodków otrzymują pomoc żywnościową. Pomocą objętych jest co roku ok. 1500 osób.
- Od 2005 roku wraz z Komendą Powiatową Policji w Choszcznie realizujemy program profilaktyczno-prewencyjny pt. Stopek dla dzieci w wieku przedszkolnym z terenu gminy Choszczno.
- Sztandarową imprezą organizowaną przez nasze stowarzyszenie od 1998 roku jest Przegląd Form Estradowych i Teatralnych Osób Niepełnosprawnych Scena Bez Barier. Każdego roku na deskach Choszczeńskiego Domu Kultury możemy podziwiać występy wokalno-muzyczne i taneczne ok. 200 osób, podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, klas integracyjnych, przedszkoli i szkół naszego powiatu, jak również z ościennych powiatów.
- Dofinansowujemy turnusy rehabilitacyjne, zakup leków dla dzieci i osób dorosłych. Zakupiłyśmy także sprzęt rehabilitacyjny dla przedszkolnej grupy integracyjnej i klasy integracyjnej, wspieramy akcję „Szlachetna Paczka”. Organizujemy pomoc rzeczową dla osób najbardziej potrzebujących, chorych, ubogich i poszkodowanych losowo.
- Na swoje 10-lecie na jednym z choszczeńskich osiedli sfinansowałyśmy budowę placu zabaw dla dzieci.
- Od wielu lat w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 w Choszcznie współorganizujemy bale karnawałowe dla dzieci.
- Aktywnie uczestniczymy w życiu naszej lokalnej społeczności biorąc udział w opracowywaniu i opiniowaniu programów i projektów społecznych.
Pozyskiwanie środków. Nasi sprzymierzeńcy.
Środki na działalność charytatywną pozyskiwałyśmy między innymi organizując bale karnawałowe i biesiady, podczas których odbywały się licytacje cennych przedmiotów i loterie fantowe.
Wydałyśmy również kalendarz z grafikami autorstwa naszej koleżanki Barbary Widła. Fundusze jakie uzyskałyśmy ze sprzedaży kalendarza zasiliły nasze konto.
W 2006 r. zmieniłyśmy status stowarzyszenia stając się Organizacją Pożytku Publicznego, na którą każdy podatnik może przekazać co roku 1% swojego podatku, jeśli docenia to co robimy. Wszystkim darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy.
Fundusze jakimi dysponujemy to również nasze składki członkowskie, darowizny i wsparcie nieocenionych sponsorów. Cieszymy się bardzo, że wspierali nas i wspierają do tej pory sponsorzy indywidualni oraz firmy takie jak:
- Fel-Pasz (Janina i Feliks Błaszczykowie),
- El-Pom (Mirosław Bikowski);
- Stacja paliw Autotank (Paweł Kost, Zbigniew Bzowy);
- Księgarnia Pegaz (Maria i Tomasz Mińscy);
- Piekarnia-cukiernia Bakers (Bogusław i Krzysztof Kunowscy);
- Cech Rzemiosł Różnych w Choszcznie;
- GBS Choszczno;
- Henryk i Halina Szysz oraz wielu innych.
Medialnie wspierają nas:
- w poprzednich latach telewizja Telsat;
- obecnie firma E-Cho.
Ogromne podziękowania za promocję naszego Stowarzyszenia kierujemy do naszych przyjaciół słowa pisanego Pani Elżbiety Lipińskiej i Pana Tadeusza Krawca.
Wielkim wsparciem na realizację naszych programów: Stopek i Scena Bez Barier są dotacje z budżetu Gminy Choszczno, Starostwa Powiatowego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z budżetu PFRON.
W 2014 r. otrzymałyśmy również wsparcie od Wojewody Zachodniopomorskiego na organizację konferencji szkoleniowo-profilaktyczno-edukacyjnej dla kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, policji oraz pedagogów szkolnych pn. „Przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy, dzisiejsze formy pracy z rodziną dysfunkcyjną”.
Bardzo cenimy sobie tę współpracę.
Od wielu lat współpracujemy z Powiatową Komendą Policji w Choszcznie, Choszczeńskim Domem Kultury, Ośrodkami Pomocy Społecznej, Szkołą Podstawową nr 3 w Choszcznie, Szkołą Muzyczną w Choszcznie, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Choszcznie, Warsztatem Terapii Zajęciowej w Piaseczniku oraz choszczeńskimi przedszkolami.
Nagrody i wyróżnienia
Za swoją działalność byłyśmy wielokrotnie nagradzane. Otrzymałyśmy wiele podziękowań, wyróżnień i odznaczeń, między innymi:
- Nagrodę Burmistrza Choszczna Statuetki „Perła Charytatywności” – z okazji 15-lecia działalności;
- Od Prezydenta RP Złote i Srebrne Krzyże Zasługi;
- Nagrodę od Powiatowego Komendanta Policji w Choszcznie;
- Nagrodę Starosty Choszczeńskiego „Zasłużony dla Powiatu Choszczeńskiego”;
- Odznakę Gryfa Pomorskiego;
- Wyróżnienie „Różowa Wstążka”.
My również staramy się doceniać osoby i firmy współpracujące z naszą organizacją przyznając statuetkę „Róża Wdzięczności”. Do tej pory tę nagrodę otrzymali:
- Burmistrz Choszczna Pan Robert Adamczyk,
- Dyrektor ChDK Pani Małgorzata Kozłowska,
- Dyrektor PCPR Pani Maria Jędrzejczyk.
Sojusznicy i przyjaciele
Honorowym członkostwem naszego Stowarzyszenia pochwalić się mogą Panowie Henryk Dawidowicz i Ryszard Okoński.
Panie z „Klubu Kobieta 2000” oprócz działalności non profit wspólnie wypoczywają. Organizują letni wypoczynek – spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, pikniki i spotkania. Uczestniczą również w imprezach kulturalnych takich jak spotkania teatralne, koncerty i plenery malarskie. Biorą udział w warsztatach rozwoju osobistego, kongresach, szkoleniach min.:
- Kongres Kobiet Polskich w Warszawie;
- Ogólnokrajowa Konferencja Organizacji Kobiecych w Katowicach;
- Konferencja Przeciw Przemocy Wobec Kobiet – Choszczno;
- Warsztaty „Równanie na Równość” – Choszczno;
- Forum Organizacji Pozarządowych – Szczecin.
Należałyśmy też do międzynarodowych struktur organizacji Kiwanis International, dbającej o przyszłość i bezpieczeństwo dzieci. Współpracowałyśmy z niemiecką, kobiecą organizacją Fraueninitiative Berlin–Warschau. W 2015 r. wstąpiłyśmy do Zachodniopomorskiej Federacji Pozarządowej w Szczecinie.
Nasze oblicza pozaklubowe
Wiele z nas rozwija swoje pasje i zainteresowania.
- Klub Plastyka „Impresja” – Barbara Widła;
- Zespół Pieśni i Tańca „Stobnicznie” – Dorota Datoń, Ewa Datoń;
- Działalność samorządowa – Anetta Bikowska;
- Prowadzenie koncertów i imprez kulturalnych – Anna Bzowa, Anetta Bikowska;
- Działalność harcerska – Iwona Gończarow;
- Rozwijanie aktywności sportowej – Izabela Białek.
Trwałe zaufanie
Panie z „Klubu Kobieta 2000” są dumne z trwającej już ponad 28 lat działalności oraz inicjatyw podjętych w tym okresie.
Serdecznie dziękujemy za współpracę jednostkom samorządowym, policji, lokalnym instytucjom i firmom oraz osobom prywatnym, które nam pomagają i wspierają w naszych działaniach. Jesteśmy wdzięczne za zaufanie i docenianie naszych starań oraz ich promocję w prasie i telewizji.