Dzień Dawcy Szpiku w Choszcznie

I Ty możesz uratować komuś życie! Zostań potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Przyjdź do ChDK i się zarejestruj.

Agatka mieszka w pobliżu i zachorowała na białaczkę. Ma tylko 7 lat i zaczyna walkę o życie. Na plakacie daty i miejsca rejestracji w Choszcznie.

Wszystko zaczęło się niewinnie, od lekkiej temperatury. Gdy okazało się, że nie możemy jej zbić, lekarz rodzinny skierował nas na badania.

Po ich wykonaniu natychmiast znaleźliśmy się na oddziale hematologicznym. Diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna – usłyszeliśmy 8 lutego 2019 roku – mówi Jagoda, mama 7-letniej Agatki i dodaje – W ciągu jednej chwili nasze życie zmieniło się całkowicie.

Agatka uwielbia jazdę na rowerze, lepienie z gliny, czytanie i bieganie. Chciałaby zostać sportowcem. W walce z chorobą wspiera ją mama, tata, dziadkowie oraz siostry – Maja, Marcelina i Tosia. W tym roku mieliśmy wszyscy jechać do Turcji. Agatka miała rozpocząć szkołę. Choroba pokrzyżowała nasze wszystkie plany – mówi Jagoda.

Obecnie Agatka leczona jest chemią. Nie wiadomo czy będzie potrzebowała przeszczepienia. Wszystko zależy od rekcji organizmu na zastosowaną terapię.

Agatka jest dopiero na początku swojej życiowej drogi, a już musi stoczyć wielką bitwę, o której wielu nie ma najmniejszego pojęcia. To walka o marzenia, zdrowie, powrót do rodziny, kolegów, koleżanek, ale przede wszystkim to walka o życie – mówi mama. – Wiele dzieci, aby żyć, potrzebuje przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.

Dlatego przyjdźcie i zarejestrujcie się na akcji Dzień Dawcy szpiku dla Agatki i Innych.

Zostań potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych

Logo DKMS - pokonajmy nowotwory krwi

1. Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit i jest największym ośrodkiem Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w kraju. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Wypełniamy ją każdego dnia poprzez rejestrowanie nowych potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych oraz utrzymywanie ich gotowości do pomocy Pacjentom cierpiącym na nowotwory krwi.

2. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1:20000 do 1:kilku milionów. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.

3. Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Medyczne kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 12.03.2010 r. w sprawie ośrodków dawców szpiku.

Rejestracja do bazy Dawców szpiku? Nie zajmie ci wiele czasu!

Przyjdź na Dzień Dawcy - To trwa ok. 10 minut

Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy, przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz z danymi osobowymi oraz pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz Kartę Dawcy. Cały proces rejestracji trwa około 3–4 miesięcy. O poszczególnych etapach procesu Dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila.

4. Faktycznym Dawcą zostaniesz, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi. Wtedy dochodzi do pobrania komórek od zgodnego Dawcy i ich przeszczepienia Pacjentowi. Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych:

ikona - pobranie z krwi obwodowejPobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – stosowane w ok. 80% przypadków

Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną afereza. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3–4 godzin.

ikona - pobranie z kości biodrowejPobranie szpiku z talerza kości biodrowej

Od znajdującego się pod narkozą Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2–3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Komórki macierzyste regenerują się w ciągu 2-3 tygodni

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.
[Zobacz też: Fakty vs mity na temat dawstwa szpiku – O metodach pobierania materiału przeszczepowego]

5. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy niezmiernie wdzięczni, jeżeli pokryjesz choćby nawet częściowo koszt rejestracji i badań, przekazując darowiznę. Wszystkie koszty rejestracji i przebadania jednego Dawcy, które wynoszą 180 PLN, pokrywa fundacja DKMS, m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna, pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców.

6. Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.

7. Dodatkowe informacje znajdują się na www.dkms.pl.

Rejestracja

Choszczeński Dom Kultury
ul. Boh. Warszawy 17, Choszczno

Darowizna dla DKMS

Fundacja DKMS
ul. Altowa 6 lok. 9, 02-386 Warszawa
Nr konta: PEKAO SA 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669
z dopiskiem: AGB 004

2 komentarze do wpisu „Dzień Dawcy Szpiku w Choszcznie”

  1. Kochani, w pierwszym dniu rejestracji, która odbyła się 19 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej przybyło zaledwie 17 potencjalnych dawców. Dla porównania, tego samego dnia w Pełczycach zarejestrowało się aż 50 osób.
    Mamy nadzieję, że choszcznianinom nie brakuje odwagi i dołączą do nas liczniej 27-go i 30-go marca w ChDK.
    Do zobaczenia!

  2. Informacja od koordynatorki akcji w Choszcznie – p. Edyty Kujawy-Tyburczy: W Choszcznie, podczas całej akcji (3 terminy) zarejestrowano 70 osób.
    Tym osobom gratulujemy postawy!

Dodaj komentarz